Honzuki no Gekokujou: Shisho ni Naru Tam…n o Erande Iraremasen - Ryoushu no Youjo
| Title | Honzuki no Gekokujou: Shisho ni Naru Tame ni wa Shudan o Erande Iraremasen - Ryoushu no Youjo (本好きの下剋上 司書になるためには手段を選んでいられません 領主の養女) |
|---|---|
| Title | Ascendance of a Bookworm: Adopted Daughter of an Archduke |
| Title | Ascendance of a Bookworm: Adopted Daughter of an Archduke |
| Synonyms | Ascendance of a Bookworm Season 4, Ascendance of a Bookworm Staffel 4, Honzuki no Gekokujou: Shisho ni Naru Tame ni wa Shudan wo Erande Iraremasen - Ryoushu no Youjo |
| Typ | Anime Series |
| Episodes | 6/24 |
| Year | 2026 |
| Runtime | ~24 Minutes |
| Status | |
| Main Genre | |
| Subsidiary Genre | |
| Tags |
Damit beginnt ihr neues Leben als Rozemyne, Tochter der dritten Frau von Karstedt, während die bürgerliche Myne offiziell für tot erklärt wird. Dies dient als Vorbereitung auf Rozemynes Taufe, bei der sie dem Adel vorgestellt und von Sylvester adoptiert wird. Doch ihr neuer Alltag bringt alte Probleme zurück. Die Menschen, die ihre besonderen Umstände kannten und sie stützten, fehlen nun an ihrer Seite und die Sehnsucht nach ihrer Familie ist überwältigend. Wird Rozemyne diese neuen Hürden überwinden und ihren Pflichten als Adelige gerecht werden können? Eines steht für sie fest: Scheitern kommt nicht infrage, wenn sie die Menschen beschützen will, die ihr am Herzen liegen.
Source: aniSearch
| Release Group | Pudding-sama |
|---|---|
| Resolution | 1920x1080 |
| Typ | MKV |
| Filesize | Ø 1.37 GB (Package: ~8.19 GB) |
| Language | |
| Subtitles | |
| Password | www.anime-loads.org |
| Last Update | 16.05.2026 14:07 |
| Release Notes | WebDL von Crunchyroll |
|
|
|
| Release Group | PuddingSama |
|---|---|
| Resolution | 1920x1080 |
| Typ | MKV |
| Filesize | Ø 1.43 GB (Package: ~5.72 GB) |
| Language | |
| Subtitles | |
| Password | www.anime-loads.org |
| Last Update | 16.05.2026 14:07 |
| Release Notes | WebDL von Crunchyroll |
|
|
|
| Release Group | Pudding-sama |
|---|---|
| Resolution* | 1920x1080 |
| Typ* | MKV |
| Filesize* | ~1.37 GB |
| Language | |
| Subtitles | |
| Last Update | 16.05.2026 14:07 |
| Release Notes | WebDL von Crunchyroll |
|
|
|
| *Please note that streamhoster perform an encode and the displayed information will only provide information about the source used on which the streams are based on, but the actual quality may differ considerably. Use our downloads instead to get the unchanged files. | |
| Release Group | PuddingSama |
|---|---|
| Resolution* | 1920x1080 |
| Typ* | MKV |
| Filesize* | ~1.43 GB |
| Language | |
| Subtitles | |
| Last Update | 16.05.2026 14:07 |
| Release Notes | WebDL von Crunchyroll |
|
|
|
| *Please note that streamhoster perform an encode and the displayed information will only provide information about the source used on which the streams are based on, but the actual quality may differ considerably. Use our downloads instead to get the unchanged files. | |